Wszystko o bólach kręgosłupa

Bóle kręgosłupa to najczęstszy problem, który dotyka coraz młodszych ludzi;( Napisałam dla Was, krótki artykuł korzystając z wolnej soboty więc zapraszam do lektury;)
W czasach, w których żyjemy, w dobie kultu pracy, zawrotnego tempa życia oraz codziennego stresu coraz większa liczba osób uskarża się na dolegliwości związane z narządem ruchu.
W swojej praktyce najczęściej mam do czynienia z pacjentami uskarżającymi się na bóle kręgosłupa odcinka lędźwiowego, szyjnego, bóle klatki piersiowej - często mylnie interpretowane przez pacjentów jako pierwsze oznaki zawału, jak również bóle promieniujące do kończyn dolnych i górnych. Mrowienia, drętwienia w rękach, brak czucia …czy te objawy coś Ci mówią? U kobiet często pojawiają się bóle migrenowe, o czym wiele osób nie wie, spowodowane są przyjmowaniem złej pozycji zarówno w ciągu dnia jak i złym ułożeniem ciała w trakcie snu. Problemy te niestety dotyczą coraz młodszych osób. Niektóre zawody np. księgowa , praca biurowa przyczyniają się do naszych dolegliwości.
Objawy na które narzekamy kierują nas do gabinetu lekarskiego. L4, antybiotyki, sterydy, maści i garście tabletek – coś Wam to mówi?
Zastanówmy się w czym jest problem i jak możemy sobie pomóc. Czy wizyta u Pana Doktora jest niezbędna ?
Bóle kręgosłupa są bardzo często wynikiem niezdrowego stylu życia. Większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej. W domu fotel lub kanapa, w pracy krzesło biurowe, międzyczasie jest jazda samochodem również w fotelu. No a w weekend kino. Dużo tego siedzenia? A co „ mówi” nasz kręgosłup na pozostawienie go przez tak długi czas w pozycji zgięcia?
W pozycji siedzącej, z plecami opartymi o krzesło, na krążek międzykręgowy znajdujący się między 3 a 4 kręgiem lędźwiowym, wywierany jest nacisk rzędu 140 kg. Przy lekkim pochyleniu do przodu nacisk ten zwiększa się do ok. 175 kg, aby w czasie głębszego pochylenia wzrosnąć do 250-275 kg. To nie żart , ale dane naukowe więc pora się zastanowić czy warto tyle siedzieć? Czy na nasz problem zapracowaliśmy sobie sami?
Co możemy zrobić?
Ruch : wystarczy zwykły spacer np. do pracy . Już wytłumaczę dlaczego?
Kręgosłup najbardziej obciążony jest podczas siedzenia, dlatego że cały ciężar ciała podczas siedzenia opiera się na kręgosłupie i to on odpowiada za utrzymanie naszej postawy. Gdy stoimy to odciążamy kręgosłup i tę funkcję przejmują nogi.
Potrzeba regularnych ćwiczeń naszego kręgosłupa, ćwiczeń rozciągających oraz ćwiczeń i pozycji korygujących przeciążenia wynikające z czynności związanych z pracą.
Ergonomia i prawidłowe nawyki np. dźwiganie z podłogi.
Wizyta u fizjoterapeuty.
Potrzeba konsultacji jest niezwykle ważna! Na sukces w postaci odzyskanej sprawności składa się w 50% sam zabieg, drugie 50% stanowi praca własna pacjenta. Dlatego tak ważna jest rozmowa z pacjentem i uświadomienie konieczności wkładu własnego czasu i wysiłku w proces leczenia. Kompleksowa fizjoterapia składa się z zabiegów oraz odpowiednio przeprowadzonej edukacji pacjenta. Należy pamiętać, że kolejność naszych poczynań powinna zaczynać się od przyjścia do gabinetu. To ważne, aby nie eksperymentować z naszym ciałem nie wiedząc gdzie jest przyczyna bólu!
Zanim podejmiesz decyzję o biernym czekaniu, aż „ przejdzie” zastanów się czy warto?
Ja zapraszam na konsultację , które są darmowe! Musisz tylko znaleźć czas i umówić się na wizytę. Czy to dużo biorąc pod uwagę że na szali stawiasz swoje zdrowie?
Mam nadzieję, że w jasny sposób wytłumaczyłam wagę problemu jakim są bóle kręgosłupa.